Koľko pamäte (RAM) potrebujem do notebooku?

25. 10. 2019 10:07

Ak si sa rozhodol, že si kúpiš počítač (nový alebo repasovaný), určite si sa pred týmto rozhodnutím poobzeral po webe, čítal si blogy, vypytoval známych, ktorí sú technicky zdatnejší v oblasti výpočtovej techniky, čo by ti odporučili. V každej odpovedi zaznela pravdepodobne otázka: na čo ho chceš používať? Odpoveď na túto otázku potrebovali preto, aby ti vedeli adekvátne poradiť v jednej z najdôležitejších komponentov: koľko operačnej pamäte (RAM) budeš v ňom potrebovať. Chceli vedieť dopodrobna, či budeš len surfovať na webe, či sa rád hráš a aké hry, či budeš na ňom pracovať a akú prácu budeš na ňom vykonávať.

V tomto blogovom príspevku ti ukážeme, približne akú kapacitu operačnej pamäte treba mať, ak používaš notebook na prácu, na zábavu alebo na hry, pričom vysvetlíme, aký je rozdiel medzi jednotlivými typmi pamäte (RAM).


Čo je operačná pamäť (RAM) a prečo je dôležitá z hľadiska výkonu?


RAM (random access memory – pamäť s priamym prístupom) je prvotnou pamäťou nášho počítača, ide vlastne aj o pamäť pre čítanie a zápis. Jeho úlohou je, aby uchoval programy a úlohy, ktoré má vykonať procesor (CPU). Operačná pamäť (RAM) ukladá tieto údaje len dovtedy, kým je počítač zapnutý. Po jeho vypnutí sa tieto informácie automaticky zmažú.

Kapacitu pamäte vyjadrujeme v gigabajtoch. Čím je väčšia jej kapacita, tým viac dát môžeme uložiť na počítači, plus tým rýchlejšie a bezpečnejšie funguje.


DDR3 alebo DDR4. Aký je rozdiel?

Vo väčšine PC a notebookov dnes už nájdeme tzv. DDR, t. j. pamäť s dvojnásobnou rýchlosťou prenosu dát  (Double Data Rate). V tejto kategórii sú najpopulárnejšie verzie DDR3 a DDR4. Ale aký je presne rozdiel medzi nimi?

pc memoria ddr3
Pamäť DDR3 bola zavedená v roku 2007 ako nástupca DDR2. Poskytuje rýchlejší prenos dát pri nižšom hodinovom signáli v porovnaní so svojím predchodcom. Ak porovnáme pamäť DDR4 s DDR3, tak DDR4 majú väčšiu kapacitu a nižšiu spotrebu. Z toho vyplýva, že DDR4-ky sú rýchlejšie a spoľahlivejšie. Ich hodinový signál sa všeobecne pohybuje od 2133 MHz do 4400 MHz, zatiaľ čo staršie série DDR3 mali limit okolo 1600 MHz.

Ak chceš rozšíriť svoj počítač o pamäť DDR4, budeš potrebovať správnu základnú dosku a procesor, pretože pamäť novej generácie je podporovaná iba hardvérom novej generácie. 


Aký typ pamäte by som mal zvoliť?


Pri vyberaní z týchto dvoch typov pamäte je potrebné vedieť, na aké účely sa bude počítač používať, ako sme to spomenuli aj na začiatku. Hráčsky notebook samozrejme vyžaduje iné parametre ako počítač, ktorý sa používa na prácu, bežné použitie alebo na sledovanie filmov.

Prvou a najdôležitejšou vecou je vždy zvoliť správnu pamäť k typu základnej dosky. Či sa už rozhodneš za 8 alebo 16 gigabajtov, v zásade to určujú tvoje potreby. Ale na základe skúseností z posledných rokov sa oplatí zvoliť si druhú možnosť, ak nechceš RAM za chvíľu vymeniť. Vybrať si 16 gigabajtovú kapacitu sa oplatí aj v prípade, že používaš počítač na prácu alebo na spúšťanie programov, ktoré vyžadujú viac pamäte.  

Vo väčšine prípadov DDR3 zvládne všetky aktivity. Čím väčší výkon a rýchlosť potrebujeme, tým viac sa oplatí investovať do počítača, ktorý podporuje pamäť DDR4. Na bežné úlohy však stačí lacnejšie, ale tiež stabilné riešenie v podobe DDR3.

V našom e-shope môžeš rozšíriť vybraný notebook alebo počítač o viac pamäte alebo o iné príslušenstvo podľa vlastných potrieb. Stačí si vybrať na podstránke vyhliadnutého produktu komponenty a naši technici ich nainštalujú/namontujú, aby doručená výpočtová technika bola na sto percent pripravená na okamžité použitie. Ak by si sa nevedel rozhodnúť alebo potrebuješ radu, radi ti pomôžeme.


Koľko pamäte (RAM) notebook alebo počítač potrebuje?


Samotný operačný systém Windows 10 vyžaduje minimálne 4 GB pamäte. Je to dostačujúce na základné použitie a spúšťanie programov, ale oplatí sa túto kapacitu zdvojnásobiť, pretože moderné softvéry majú vyššie systémové požiadavky a ty určite dospeješ do štádia, kedy budeš chcieť nejaký vyskúšať.

Na prehliadanie alebo sledovanie filmov tiež stačí  4 GB pamäte, ale ak sa rád hráš treba hľadať pamäť s vyššou kapacitou (8-16 GB). Ak máš k tomu všetkému aj prácu, ktorá vyžaduje napr. úpravu videí, väčších fotiek, budeš potrebovať ešte viac pamäte, pretože tieto činnosti zaťažujú tento komponent počítača najviac. Na takéto náročné úlohy by mala stačiť pamäť s kapacitou 32 až 64 gigabajtov.

Stručne zhrnuté:
4 GB: na základné úlohy, všeobecné použitie (prehliadanie, sledovanie filmov)
8 GB: odporúčané pre moderné softvéry, aplikácie. Dlhodobé riešenie.
16, 32 gigabajtov alebo viac: editačné softvéry, odporúčame na špeciálne práce a najnovšie hry, na strihanie videa, atď.


Ako zistím, aký RAM je v PC?

Ak chceš rozšíriť pamäť svojho notebooku alebo PC, tak najprv musíš zistiť, konkrétne aký typ pamäte máš. Nemusíš svoje zariadenie kvôli tomu rozobrať, keďže stačí naťukať niekoľko údajov do programu ako napr. Speccy, ktorý ti prezradí konkrétnu špecifikáciu. Vďaka tejto bezplatnej aplikácii o hardvéroch po rýchlej analýze dostaneš informácie okrem iného aj o type pamäťových modulov.

Ak sa ti páčil tento článok, tak ho zdieľaj so svojimi priateľmi!

 

 

Najlepšia cena/hodnota Najlepšia cena/hodnota Kvalita za rozumnú cenu!
Dvojročná záruka Dvojročná záruka Pre všetky naše repasované produkty
Záruka vrátenia peňazí Záruka vrátenia peňazí Vyskúšaj to na 30 dní!
Doručenie zdarma Doručenie zdarma Do 24 hodín!
Obľúbené: Monitor k počítaču Ku kamerovým systémom HDMI Monitor Použité laptopy Použíté gamer počítače Kompletné PC stolné PC úplná konfigurácia USB wifi ddr 4gb s webkamerou na splátky Zdroj S dotykovým displayom repasovaný notebook repasovaný počítač dokovacia stanica pre notebook