Koľko pamäte (RAM) potrebujem do notebooku?

Napísal: Szilvia, furbify 25. 10. 2019 10:07

Ak si sa rozhodol, že si kúpiš počítač, určite si sa pred týmto rozhodnutím poobzeral na webe, čítal si blogy alebo požiadal o radu známych, ktorí sú technicky zdatnejší v oblasti výpočtovej techniky. V každej odpovedi zaznela pravdepodobne otázka: na čo ho chceš používať? Odpoveď na túto otázku potrebovali preto, aby ti vedeli adekvátne poradiť s jedným z najdôležitejších komponentov, a to: akú operačnú pamäť (RAM) budeš potrebovať. Chceli vedieť, či budeš len surfovať na webe, či sa rád hráš hry a aké to sú, či budeš na ňom aj pracovať a akú prácu budeš vykonávať.

V tomto blogovom príspevku ti ukážeme, akú kapacitu operačnej pamäte treba mať, ak používaš notebook na prácu, na zábavu alebo na hry, pričom vysvetlíme, aký je medzi jednotlivými typmi pamäte (RAM) rozdiel.


Čo je operačná pamäť (RAM) a prečo je dôležitá z hľadiska výkonu?


RAM (Random Access Memory – pamäť s priamym prístupom) je prvotnou pamäťou počítača, ide vlastne aj o pamäť pre čítanie a zápis. Jej úlohou je, aby uchovala programy a úlohy, ktoré má vykonať procesor (CPU). Operačná pamäť (RAM) ukladá tieto údaje len dovtedy, kým je počítač zapnutý. Po jeho vypnutí sa tieto informácie automaticky zmažú.

Kapacitu pamäte vyjadrujeme v gigabajtoch (GB). Čím je väčšia jej kapacita, tým viac dát môžeme uložiť na počítači a tým rýchlejšie a bezpečnejšie funguje.


DDR3 alebo DDR4. Aký je medzi nimi rozdiel?


Vo väčšine PC a notebookov dnes už nájdeme tzv. DDR, t.j. pamäť s dvojnásobnou rýchlosťou prenosu dát (Double Data Rate). V tejto kategórii sú najpopulárnejšie verzie DDR3 a DDR4. Ale aký je presne medzi nimi rozdiel?

pc memoria ddr3
Pamäť DDR3 bola zavedená v roku 2007 ako nástupca DDR2. V porovnaní so svojím predchodcom poskytuje rýchlejší prenos dát pri nižšom hodinovom signáli. Ak porovnáme pamäť DDR4 s DDR3, tak DDR4 majú väčšiu kapacitu a nižšiu spotrebu. Z toho vyplýva, že DDR4-ky sú rýchlejšie a spoľahlivejšie. Ich hodinový signál sa všeobecne pohybuje od 2 133 MHz do 4 400 MHz, zatiaľ čo staršie série DDR3 mali limit iba okolo 1 600 MHz.

Ak chceš rozšíriť svoj počítač o pamäť DDR4, budeš potrebovať správnu základnú dosku a procesor, pretože pamäť novej generácie je podporovaná iba hardvérom novej generácie.


Aký typ pamäte by som mal zvoliť?


Ako sme spomínali už na začiatku, pri vyberaní z týchto dvoch typov pamäte je potrebné vedieť, na aké účely sa bude počítač používať. Hráčsky notebook samozrejme vyžaduje iné parametre ako počítač, ktorý sa používa na prácu, bežné surfovanie alebo na sledovanie filmov.

Prvou, a najdôležitejšou vecou je vždy zvoliť správnu pamäť k typu základnej dosky. Rozhodnutie medzi pamäťou 8 alebo 16 GB určujú hlavne tvoje potreby. Ak však nechceš RAM za chvíľu opäť meniť, na základe skúseností z posledných rokov sa oplatí zvoliť si druhú možnosť. Vybrať si 16 GB kapacitu sa oplatí aj v prípade, že používaš počítač na prácu alebo na spúšťanie programov, ktoré vyžadujú viac pamäte.

Vo väčšine prípadov DDR3 zvládne všetky aktivity. Čím väčší výkon a rýchlosť potrebuješ, tým viac sa oplatí investovať do počítača podporujúceho pamäť DDR4. Na bežné úlohy však stačí lacnejšie, ale tiež stabilné riešenie v podobe DDR3.

V našom e-shope si môžeš rozšíriť vybraný notebook alebo počítač o viac pamäte alebo o iné príslušenstvo podľa vlastných potrieb. Stačí si vybrať na podstránke vyhliadnutého produktu príslušné komponenty a naši technici ich nainštalujú či namontujú, aby bola doručená výpočtová technika na 100 % pripravená na okamžité použitie. Ak by si sa nevedel rozhodnúť alebo potrebuješ radu, kľudne nám napíš na webshop@furbify.sk alebo zavolaj na +421 905 399 198.


Koľko pamäte (RAM) potrebuje notebook alebo počítač?


Samotný operačný systém Windows 10 vyžaduje minimálne 4 GB pamäte. Je to postačujúce na základné použitie a spúšťanie programov. Túto kapacitu sa však určite oplatí zdvojnásobiť, pretože moderné softvéry majú vyššie systémové požiadavky a ty určite dospeješ do štádia, kedy budeš chcieť nejaký vyskúšať.

Na prehliadanie stránok alebo sledovanie filmov tiež stačí min. 4 GB pamäte, ale ak sa rád hráš treba hľadať pamäť s vyššou kapacitou (8-16 GB). Ak máš k tomu všetkému aj prácu, ktorá vyžaduje napr. úpravu videí či väčších fotiek, budeš potrebovať ešte viac pamäte. Tieto činnosti totiž zaťažujú tento komponent počítača najviac. Na takéto náročné úlohy by mala stačiť pamäť s kapacitou 32 až 64 GB.

Stručne zhrnuté:
4 GB: na základné úlohy, všeobecné použitie (prehliadanie, sledovanie filmov)
8 GB: odporúčame pre moderné softvéry, aplikácie, dlhodobé riešenie
16, 32 alebo viac GB: editačné softvéry, odporúčame na špeciálne práce a najnovšie hry, na strihanie videí atď.


Ako zistím, aká RAM je v PC?


Ak chceš rozšíriť pamäť svojho notebooku alebo PC, tak najprv musíš zistiť, aký máš typ pamäte. Svoje zariadenie kvôli tomu nemusíš vôbec rozobrať, stačí len naťukať niekoľko údajov do programu ako napr. Speccy, ktorý ti prezradí konkrétnu špecifikáciu. Vďaka tejto bezplatnej aplikácii dostaneš po rýchlej analýze informácie o hardvéroch a, okrem iného, aj o type pamäťových modulov.

Ak sa ti páčil tento článok, neváhaj ho zdieľať so svojimi priateľmi, aby aj oni vedeli rozhodnúť, aká RAM-ka je pre nich najlepšia.

Kategórie
Odporúčané články
Štítky