Aký notebook si kúpiť? Pomôžeme ti s výberom!

Napísal: Szilvia, furbify 22. 05. 2020 11:48

Notebook je skvelou voľbou na prácu z domu, štúdium, na hranie jednoduchších hier, ale aj na prácu v rôznych grafických programoch. V porovnaní s počítačom má notebook výhodu v tom, že je prenosný a vyžaduje menej miesta. Dá sa z neho spraviť skoro plnohodnotný počítač, avšak v tomto prípade vyjde drahšie ako PC s rovnakým výkonom. Záleží preto iba na tvojich preferenciách, či si kúpiš PC alebo notebook.

Dnes existuje na trhu nespočetné množstvo rôznych typov notebookov. Môžeš si tak vybrať medzi novými, použitými (bazárovými) alebo repasovanými kusmi. Ktorý laptop je pre teba ten pravý? Pomôžeme ti s výberom.

Aký notebook si kúpiť? Pomôžeme ti s výberom!


Nový, použitý (bazárový) alebo repasovaný notebook - V čom je rozdiel?


V prvom rade si treba uvedomiť, aký notebook potrebuješ. Rozhodneš sa pre nový, bazárový alebo repasovaný výrobok? A aký je vlastne rozdiel medzi repasovaným notebookom a tým z bazáru?

V prípade kúpy bazárového notebooku od inej osoby je výhodou možné zjednanie ceny. Avšak pri bazárových notebookoch ide zväčša o „plasťáky”, ktoré pred predajom nikto netestoval, nevyčistil a ani na ne neponúka záruku. To znamená, že ak sa ti takýto notebook pokazí, budeš s ním musieť ísť už iba do servisu a náklady na opravu si hradiť sám. Samozrejme ak máš šťastie, alebo si expertom v IT, či máš čas počkať na ten správny inzerát, môžeš si aj z bazáru odniesť peckový kúsok.

Repasované (obnovené) notebooky sú taktiež použité výrobky. Ide však o otestované business class produkty. Lacné repasované notebooky sú zvyčajne pár rokov staré prémiové kancelárske notebooky svetových výrobcov vrátené leasingovým spoločnostiam. Následne sú dôkladne otestované, vyčistené, obnovené a pripravené pre ďalšieho zákazníka. Väčšinou boli používané v bankách a nadnárodných korporáciách, ktoré potrebujú najnovšiu výpočtovú techniku. Majú dlhšiu životnosť, odolnejšiu štruktúru a kryt, hoci sú trochu robustnejšie. Navyše, operačný systém k nim kúpiš za tretinovú sumu.

najcastejsie omyly o repasovanych pocitacoch


Nie je preto výnimkou, že na internete nájdeš úplne nový notebook za 300 €, ale aj repasovaný v tej istej sume. Aký je medzi nimi však rozdiel? Pokiaľ nový notebook stojí 300 €, ide o základný model so základnou výbavou. Avšak ak zbadáš repasovaný notebook za 300 €, znamená to, že ide o prémiový business class kúsok. Nový notebook má vo väčšine prípadov slabší procesor, horšiu kvalitu materiálu, kratšiu životnosť a operačný systém za plnú sumu, no nepôjde o ekologické riešenie.

Nový notebook však nebol používaný. Je tenší a možno aj ľahší a má novú batériu. Treba však podotknúť, že batéria niektorých repasovaných notebookov tiež bez problémov vydrží aj 3 hodiny, a v prípade ostatných renovovaných zariadení sa dá zohnať aj nová batéria v prípade potreby. Podrobnejší popis rozdielov medzi novým, použitým a obnoveným notebookom si môžeš prečítať v jednom z našich predchádzajúcich článkov.


Záručná doba a servis notebookov


Pri nových notebookoch je záručná doba od výrobcu spravidla 2 roky, no nájdeš aj kúsky s 3- alebo 5-ročnou zárukou. Notebooky na firemné účely majú u niektorých predajcov iba ročnú záruku. Pri reklamácii predajcovia zväčša využívajú plnú zákonom stanovenú lehotu na jej vybavenie. Na bazárové notebooky so zárukou sa radšej nespoliehajte. S pokazeným notebookom musíte ísť väčšinou priamo do servisu a opravy si uhradiť sami.

Ako je to s repasovanými notebookmi? U nás ti dáme na všetky repasované notebooky záruku minimálne 2 roky, aj keď ich kupuješ na firemné účely. Dokonca v niektorých prípadoch zvykneme dávať kupóny na 3-ročnú záruku, ktorú je možné u nás rozšíriť aj na 5 rokov. Navyše, čas vybavenia reklamácie je výrazne nižší ako u predajcov nových notebookov.

Napriek presvedčeniu mnohých ľudí o tom, že repasované výrobky čelia častejším poruchám, opak je pravdou. Repasované sú len kvalitné business class kúsky, ktoré majú za sebou iba pár rokov služby. V procese obnovy sú opätovne testované a očistené, a preto sú u nich vady a poruchy zriedkavé.


Ako si vybrať notebook


Dôležitým faktorom pri výbere notebooku je, prirodzene, jeho cena. Nemala by však byť jediným kritériom, na základe ktorého si vyberieš svojho pracovného spoločníka na niekoľko rokov. Pokiaľ je však pre teba cena tým najdôležitejším kritériom, skús sa poobzerať po bazárových alebo repasovaných notebookoch. Samozrejme, môžeš si v obchode kúpiť nový notebook za lacno. Avšak v tomto prípade od neho nečakaj extrémny výkon a jeho používanie nemusí byť prechádzka ružovou záhradou.

Ďalšími faktormi výberu notebooku sú:

  • typ pevného disku
  • veľkosť operačnej pamäte
  • rozmer a hmotnosť notebooku
  • veľkosť monitora
  • procesor
  • grafická karta

Samozrejme, dôležitým kritériom výberu je aj účel jeho použitia.


Notebooky pre každého používateľa


Svoj nový laptop si môžeš vybrať podľa rôznych kritérií, ktoré sme spomínali vyššie v článku. Teraz si pozri rozdelenie notebookov podľa použitia.


Najlepšie notebooky pre študentov


Študenti majú obvykle obmedzený rozpočet, a preto musia siahnuť po lacnejšej alternatíve. Na bežné štúdium, písanie seminárnej práce a filmy ti postačí aj priemerný nový notebook. Ak však chceš vytvárať práce v rôznych grafických programoch, k svojmu štúdiu potrebuješ rôzne zložitejšie programy, alebo si chceš vytvoriť herné prostredie, nebude pre teba tento typ notebooku postačujúci. Za rovnakú cenu ako lacný nový notebook môžeš totiž mať kvalitný repasovaný. Má vyššiu výdrž, lepší výkon a v neposlednom rade aj záručnú dobu.

Okrem ceny je pre študentov dôležitá aj hmotnosť a veľkosť notebooku. Hmotnosť by nemala byť vyššia ako 2 kg, optimálna hrúbka je cca 2 cm. Ideálna uhlopriečka má v tomto prípade od 14 do 15,6". Študentský notebook by mal byť kvôli častému prenášaniu aj vysoko odolný a s dobrou výdržou batérie.

repasovane notebooky


Notebook na programovanie


Programátori majú omnoho vyššie očakávania od notebookov, ako študenti. Uvedomujeme si, že každý zbehlý programátor dávno vie, aký notebook sa mu najviac hodí. Avšak ak si začiatočník, ponúkame ti zopár rád. Notebook musí byť spoľahlivý, výkonný a zabezpečený. Pre programátorov sa preto hodia výkonné nové alebo renovované business class notebooky s kvalitnou klávesnicou a dokovacou stanicou, ktoré môžu zároveň slúžiť aj ako notebook na hry.

Procesor musí byť taktiež kvalitný. Čím viac jadier, tým lepší výkon. Operačná pamäť by mala mať minimálne 8 GB, poprípade integrovanú grafickú kartu, alebo samostatnú grafickú kartu s kapacitou aspoň 1 GB. Pre rýchlejší chod systému si zvoľ SSD disk s kapacitou aspoň 256 GB.


Najlepšie notebooky na grafické práce, úpravu fotiek, strih videí a kreslenie


Pokiaľ používaš notebook na grafiku, mal by mať tvoj notebook zase trochu iné parametre. V tomto prípade je dôležitá výkonná grafická karta, ktorá tieto práce umožní. Pamäť samostatnej grafickej karty by mala byť aspoň 2 GB v závislosti od náročnosti grafických prác. Silnejšiu grafickú kartu majú aj repasované notebooky z kategórie mobile workstation. Ide o najsilnejšie business class notebooky s výkonným hardvérom pre tých najnáročnejších užívateľov. Tieto produkty sú trochu robustnejšie, než bežné repasované notebooky.

Popri grafickej karte treba, samozrejme, aj výkonný procesor a jeden až dva dostatočne široké a kvalitné LCD monitory pre grafikov s vysokým rozlíšením. Pre prácu s grafickým prostredím sú vhodnejšie väčšie monitory (napríklad aj spoľahlivé použité monitory na grafiku) alebo dokovacie stanice. Nezabudni ani na chladenie notebooku. V tom ti pomôže chladiaca podložka pod notebook.


Notebook na prácu do firmy


Každý manažér alebo pracovník potrebuje mať na pracovných stretnutiach dostatočne výkonný notebook, aby vedel kolegom odprezentovať najnovšie reporty alebo zákazníkom produkty. Dostatočný výkon ti poskytne výkonný procesor a operačná pamäť RAM aspoň 8 GB. SSD disk odporúčame s minimálnou kapacitou aspoň 128 GB.

Pokiaľ potrebuješ notebook len na kancelárske práce, nemusí ti veľmi záležať na jeho vzhľade. Ak si manažér a chodíš na stretnutia s klientmi a kolegami, štýlové prevedenie môže byť dôležité. Aj medzi repasovanými notebookmi sa nájdu tenšie, štýlovejšie a nové kusy. V našej Gold a Platinum kategórii sa nachádzajú napríklad nepoužité rozbalené a bezchybné modely.

Dúfame, že sme ti pomohli s výberom nového notebooku. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom našich repasovaných notebookoch neváhaj kedykoľvek kontaktovať náš legendárny zákaznícky servis.

dvojročná-záruka-ekologicka-volba-doprava-zdarma


Kategórie
Odporúčané články
Štítky

Štítky:

dobré rady notebook