Prečo je repasovaný počítač zeleným riešením?

16. 10. 2019 09:15

Jednou z najskloňovanejších otázok súčasnosti je ochrana životného prostredia. V niektorých prípadoch je ju však ťažké zladiť s digitálnym svetom, v ktorom žijeme. Existuje spôsob, ako si zvoliť ekologické riešenia vo svete elektronických gadgetov? Ako chrániť Zem bez toho, aby sme sa zriekli svojich najdôležitejších prostriedkov?

Samozrejme používanie notebookov a počítačov nevylučuje „zelený“ životný štýl. Tieto nástroje sú potrebné nielen pre každodennú zábavu, ale vo väčšine prípadov aj pre prácu, takže sa ich nemôžeme vzdať.

Našťastie sa nemusíme vzdať svojich gadgetov. Nižšie ukážeme, aké máme možnosti, ak chceme znížiť svoju ekologickú stopu. 
 

Existuje vôbec notebook šetrný k životnému prostrediu?

Otázka je zložitejšia, ako sa zdá na prvý pohľad. Zrejme nenájdeš počítač, ktorý vôbec nepotrebuje žiadnu energiu, pretože by bez nej nefungoval. Pre životné prostredie však môžeš spraviť veľa, ak používaš energeticky úsporný počítač s dlhou životnosťou, ktorý bol vyrobený použitím čo najmenej nebezpečných látok.

obnovené business notebookyAk sa vyznáš v oblasti životného prostredia, tak určite poznáš pojem 5R (refuse, reduce, reuse, recycle, rot). Skratka pochádza z anglických ekvivalentov slov: zamietnutie, zníženie, opätovné použitie, recyklácia a kompostovanie. Čo má 5R spoločné s notebookmi? Napríklad zakúpením repasovaného počítača sa znova použije to, čo niekto iný už nepotrebuje, čím sa zníži množstvo odpadu, ktorý zaplavuje celý svet.
Málokto to vie, ale stojí  za zmienku, že spoločnosti často už predčasne nahrádzajú svoje počítače novými modelmi. Ide teda o relatívne „mladé“ business class počítače, ktoré sú ideálne na prácu aj na súkromné účely.

HP-EliteBook-745-G3

Takže tieto nástroje nie sú nepoužiteľné, len ich treba dať do poriadku a trošku odprašniť. K tomu vo veľkom prispieva úsilie výrobcov znížiť svoju uhlíkovú stopu. Väčšina CO2 sa produkuje práve počas výroby. Ak sa počítač používa dlhodobo, tak stačí, ak sa z nich vyrobí menej.

 

Výroba nového počítača si vyžaduje 1500 litrov vody, 240 kg paliva a 22 kg chemických látok.
 

Výroba nového počítača si vyžaduje 1500 litrov vody, 240 kg paliva a 22 kg chemických látok

Prekvapivo vysoké čísla, však? Stredobodom kréda našej spoločnosti je ochrana planéty:

„V našej budúcnosti nebudeme od Zeme brať, ale budeme sa jej snažiť vrátiť požičané. Sme presvedčení, že to nie je iná, ale jediná, udržateľná cesta. Jedine toto určuje naše kroky z dlhodobého hľadiska. Neustále hľadáme nové výzvy a zároveň si užívame to, čo robíme. Takto inšpirujeme ostatných a ideme príkladom pre budúce generácie.“

Nejde o prázdne slová, aj naše skutky hovoria samy za seba, napríklad v roku 2018 sme repasovali takmer 30 000 počítačov, čím sme vrátili do obehu 196 ton elektronických zariadení. 
 

Ekologické a ešte aj lacnejšie? Ako?

Vo všeobecnosti musíme platiť za veci, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu viac, ako za tie tradičné „škodlivé“. V tomto prípade však môžeme spojiť príjemné s užitočným! Ak čítaš tento článok, patríš pravdepodobne medzi tých, ktorí sú často ochotní spraviť a platiť viac za správne rozhodnutie, ktoré je zlučiteľné so zachovaním životného prostredia.

Pri výbere repasovaných počítačov sa nemusíš starať o svoj rodinný rozpočet a ubezpečovať sa, že si urobil správne rozhodnutie. Svojou povahou sú lacnejšie, ako úplne nové výrobky s rovnakými parametrami, sú však omnoho kvalitnejšie ako iné použité výrobky; často sú úplne nové alebo dokonca nerozoznateľné od zariadení práve stiahnutých z výrobnej linky. 

 

Čo ešte môžem urobiť pre ochranu Zeme?

V súčasnosti je čoraz bežnejšie pre spoločnosti, či už v obchode alebo v pohostinstve, používať ekologické obaly. Čo to znamená? To, že už sú tašky, škatule alebo poháre vyrobené z recyklovateľných materiálov, takže po použití sa dajú znova vrátiť do obehu.

Pri kúpe repasovaného notebooku je vhodné zvoliť taký, u ktorého sa v procese repasovania nepoužíva viac výplňového materiálu ako je potrebné. Aj my sa o to snažíme, ako aj o to, aby sa minimalizoval výsledný odpad našej práce. S touto snahou sme v roku 2016 získali aj zvláštne  ocenenie Príklad roka v udržateľnosti.
 

furbify team


Veľa môžeš urobiť aj tým, že aj príslušenstvo si vyberieš vedome, v súlade s ochranou životného prostredia. Napríklad si môžeš kúpiť tašku na notebook vyrobený z recyklovaných materiálov, alebo si zaobstarať periférie, ktoré možno pripojiť k väčšine tvojich elektronických zariadení. Týmto rozhodnutím urobíš dobre aj svojej peňaženke.

Ochrana planéty je jednoznačne povinnosťou každej ľudskej bytosti. Ak aj pre teba je dôležité, aby Zem ešte dlho bola obývateľnou, tak pomocou týchto jednoduchých riešení môžeš spraviť obrovský krok v tom smere, aby si aj tvoje pravnúčatá mohli užiť to, čo im príroda prináša, ako napr. ranný spev vtákov, zelenajúce sa lesy a pestrosť druhov zvierat.

obnovené gamer počítače

Chcel/a by si v duchu ekologickosti kúpiť notebook alebo PC?

Pozri si široký sortiment našich repasovaných výrobkov, ktoré predstavujú najlepšiu kvalitu. Nevieš, aký počítač potrebuješ? Tak ti odporúčame ďalšie naše blogové príspevky na túto tému, ktoré ti poskytnú detailnejšie informácie o repasovaných počítačoch.

 

Ďalšie blogové príspevky:

Ako si vybrať repasovaný počítač alebo notebook?

Prečo kúpiť repasovaný notebook?

Nový vs. obnovený vs. použitý notebook. Ktorý si vybrať?