Pod kúzlom mini počítačov

Napísal: Péter, furbify 27. 07. 2020 14:21

V e-shopoch s výpočtovou technikou sa pri notebookoch, stolných PC a All in One PC čoraz viac vyskytujú aj mini-počítače alebo ultra-kompaktné počítače. V našej ponuke sa tiež občas objavujú tieto malé, ale presvedčivo výkonné miniatúrne business class PC, a preto sa v našom článku pokúsime predstaviť túto kategóriu trochu podrobnejšie.

Čo je to mini počítač alebo ultrakompaktný počítač?

Stručne, mini pc je prakticky plnohodnotným stolným počítačom v menšej PC skrini. Samozrejme, v prípade business class počítačov ide aj o čosi viac. Napriek ich malým rozmerom je väčšina mini stolných počítačov schopných prekvapiť výkonom a disponujú nespočetným množstvom inteligentných funkcií.

HP Elitedesk g3

Koncept mini stolného počítača, ktorý patrí pod zastrešujúci termín ultra compact form factor (UCFF), nie je na trhu s počítačmi nový. Spoločnosť Intel predstavila predchodcov mini počítačov už v 70. rokoch. Kompaktný počítač však skutočnú popularitu získal až v posledných rokoch. Mini počítače teraz nájdeš v katalógu takmer každého renomovaného výrobcu (Dell, Lenovo, HP atď.) pod názvom Mini, Micro, desktop mini (DM) alebo Tiny PC.

Výhody mini PC

Jednou z najväčších výhod malých počítačov je ich kompaktná veľkosť, pretože sa dokonca zmestia aj do dlane. Na stole strednej veľkosti sú skoro nezbadateľné a sotva zaberajú miesto. Sú ľahko prenosné a vďaka svojim rozmerom [SZ6] sa dajú použiť v nespočetných oblastiach. Vďaka svojej veľkosti a výkonu sú vynikajúcou voľbou pre kamerové systémy, systémy domáceho kina, pulty (napr. na recepcii atď.), na riadenie strojov v továrňach, ale aj na každodenné, resp. multimediálne použitie.

Vďaka ich malým rozmerom mini počítač sa dá dokonca pripevniť na zadnú stranu monitorov (štandard VESA) pomocou konzoly alebo adaptéra, takže celkom lacno môžeš z neho spraviť aj úderné All in One PC . Niektoré typy monitorov majú vopred navrhnutú konzolu, na ktorú je možné jedným ťahom pripojiť mini PC.Mini počítač k TV je ideálnou voľbou, ak chceš zostaviť domáce mediálne centrum, poprípade „vylepšiť“ svoju telku alebo systém domáceho kina. Tu by si sa mal uistiť, že zariadenie má príslušné konektory (najlepšie HDMI alebo Displayport). Vďaka kombinácii bezdrôtovej klávesnice + dotykového panela môžeš zážitok ešte viac vylepšiť.

Ďalšou výhodou mini stolných počítačov je ich nízka spotreba energie, ktorá sa výrazne nezvýši ani pri maximálnom zaťažení (napr. Lenovo ThinkCentre M720q Tiny PC pri maximálnom výkone iba 68 wattov). Samozrejme, spotreba mini počítača záleží od hardvéru, ako aj od jeho použitia. Napríklad spotreba kancelárskej aplikácie sa nedá porovnať so spotrebou programu na kreslenie alebo strih videa. Vo všeobecnosti však možno povedať, že spotreba mini počítačov je oveľa menšia ako spotreba tradičných stolných počítačov.

Silné stránky:

 • Kompaktná veľkosť (približne 15 x 15cm)
 • Univerzálna použiteľnosť
 • Skvelé pre systém domáceho kina, mediálne servery či mediálne prehrávače
 • Nízka spotreba
 • Tiché fungovanie
 • Ľahká prenosnosť
 • Estetické hľadisko (roztomilý malý verzus škaredý veľký)

mini pc lenovo hp


Slabé stránky mini PC

Kvôli svojej veľkosti, mini PC už nie je možné rozšíriť takým spôsobom ako bežný stolný počítač. Ich rozšíriteľnosť zvyčajne znamená zabudovanie SSD disku alebo pamäte (RAM).

Ďalšou nevýhodou môže byť chýbajúca dedikovaná grafická karta na úrovni hráčskeho počítača. Vo vyššej kategórii už nájdeš konfigurácie s čipmi Nvidia Quadro alebo AMD Radeon Vega. (napr. ThinkCentre M75q Tiny), ktoré sú vhodné na náročné práce a na použitie [SZ8] v kanceláriách, či v školách.

Ak chceš hrať najnovšie hry na najvyšších nastaveniach, radšej si vyber plnohodnotný hráčsky počítač. Ak si však ochotný minúť „trochu“ viac, čo znamená niekedy aj stovky až tisíc eur, nemusíš sa vzdať hier, ak si kúpiš procesor Intel NUC 9 Extreme mini.

Slabé stránky:

 • Obmedzená rozšíriteľnosť
 • Vyššia produkcia tepla
 • Nie je vhodný na hry (sú aj výnimky)
 • Vo všeobecnosti lepšie grafické karty sú k dispozícií pri business class modeloch alebo modeloch vyššej kategórie.

hp elitedesk 800 g3


Konektory, zástrčky a porty

Pokiaľ ide o konektory, môžeš očakávať zhruba rovnaké vybavenie ako pri notebookoch. Ba, aj oveľa viac pri niektorých business modeloch. Väčšina mini počítačov má tiež kombinovaný zvukový vstup, USB port, port displeja, HDMI, LAN port, VGA port a zámok Kensington.

Zoberme si napríklad počítač HP Elitedesk 800 G1 DM Tiny, ktorý má okrem portov VGA a LAN aj 6 USB portov a 2 Display porty[SZ10] . Novšie mini počítače dokážu zvládnuť naraz až 6 štandardných monitorov, napr. Lenovo ThinkStation P320 Tiny má tiež 2 x DP, 4 x mDP porty.


Mini barebone PC

Niektorí výrobcovia tiež ponúkajú mini barebone počítače, ktoré poskytujú voľnosť pri zostavovaní vlastných konfigurácií pokročilým používateľom. Barebone v prípade malých počítačov znamená, že si musíš zaobstarať a nainštalovať pamäť, procesor a úložisko (SSD alebo HDD) podľa tvojich predstáv a potrieb.

hp tiny pc


Kompaktné mini počítače z ponuky furbify

Ak sa chystáš kúpiť počítač a rozhodol si sa pre kompaktné počítače, pozri si našu ponuku. Z nášho e-shopu si môžeš získať dôkladne testované a renovované prémiové mini PC najspoľahlivejších značiek (Lenovo, Dell, HP) za dostupnú cenu.

Na všetky repasované počítače a notebooky ponúkame dvojročnú záruku a 30-dňovú skúšobnú dobu, aby si ich mohol vyskúšať bez rizika. Doprava je samozrejme zadarmo! Poskytujeme tiež možnosť rozšírenia základnej konfigurácie, počítač si môžeš objednať s väčšou jednotkou SSD alebo môžeš požiadať o zabudovanie viac pamäte.

Ak chceš zvýšiť parametre svojho počítača, pridaj rozšírenia k produktu pomocou konfigurátora, a zvyšok vybavia naši technici.
Pre viac informácií neváhaj a kontaktuj náš zákaznícky servis.

V našej ponuke nájdeš nasledujúce kompaktné počítače:

Keďže sa naše zásoby neustále menia, uvedené produkty sa môžu vypredať, takže našu aktuálnu ponuku mini počítačov nájdeš tu.

Nezabudni, že renovovaný počítač je ekologickou voľbou, ktorou chrániš životné prostredie, a dokonca ušetríš aj peniaze! Rozhodni sa múdro, vyber si z repasovaných stolných počítačov alebo notebookov a chráň aj ty životné prostredie.

Kategórie
Odporúčané články
Štítky