Prečo je repasovaný počítač zeleným riešením?

Napísal: Péter, furbify 16. 10. 2019 09:15

Jednou z najskloňovanejších otázok súčasnosti je ochrana životného prostredia. V niektorých prípadoch je však ťažké ju zladiť s digitálnym svetom, v ktorom žijeme. Existuje spôsob, ako si zvoliť ekologické riešenia vo svete elektronických gadgetov? Ako chrániť Zem bez toho, aby sme sa zriekli svojich najdôležitejších prostriedkov?

Samozrejme, ani používanie notebookov a počítačov sa nevylučuje so „zeleným“ životným štýlom. Tieto nástroje sú potrebné nielen pre každodennú zábavu, ale vo väčšine prípadov aj na prácu, takže sa ich nemôžeme a často ani nechceme vzdať.

Našťastie, pokiaľ chceme byť ohľaduplní k nášmu životnému prostrediu, nemusíme sa vzdať svojich technológií. Nižšie ti ukážeme, aké máme možnosti, ak chceme znížiť svoju ekologickú stopu.

Existuje vôbec notebook šetrný k životnému prostrediu?

Odpoveď na túto otázku je zložitejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Zrejme nenájdeš počítač, ktorý vôbec nespotrebuje žiadnu energiu, pretože by bez nej nefungoval. Pre životné prostredie však môžeš spraviť veľa, ak používaš energeticky úsporný počítač s dlhou životnosťou, ktorý bol vyrobený použitím čo najmenej nebezpečných látok.

obnovené business notebookyPokiaľ patríš k nadšencom ochrany životného prostredia, určite poznáš pojem 5R (refuse, reduce, reuse, recycle, rot). Je to skratka pochádzajúca z anglických ekvivalentov slov: odmietnutie, zníženie, opätovné použitie, recyklácia a kompostovanie. Čo má však 5R spoločné s notebookmi? Napríklad zakúpením repasovaného počítača sa znova použije to, čo niekto iný už nepotrebuje, čím sa zníži množstvo odpadu, ktorý zaplavuje celý svet.

Málokto to vie, ale stojí za zmienku, že veľké spoločnosti často už predčasne nahrádzajú svoje počítače novými modelmi. Ide teda o relatívne „mladé“ business class počítače, ktoré sú ideálne na prácu aj na súkromné účely.

HP-EliteBook-745-G3

Takže tieto prístroje nie sú nepoužiteľné, len ich treba dať do poriadku a trošku oprášiť. K tomu vo veľkom prispieva úsilie výrobcov znížiť svoju uhlíkovú stopu. Väčšina oxidu uhličitého (CO2) sa produkuje práve počas výroby. Ak by sa počítač dokázal používať dlhodobo, stačila by výroba menšieho počtu kusov.

Výroba nového počítača si vyžaduje 1 500 litrov vody, 240 kg paliva a 22 kg chemických látok.

Výroba nového počítača si vyžaduje 1500 litrov vody, 240 kg paliva a 22 kg chemických látok

Prekvapivo vysoké čísla, však? Stredobodom pozornosti našej spoločnosti furbify je ochrana planéty:

„V našej budúcnosti nebudeme Zemi viac brať, ale budeme sa jej snažiť vrátiť požičané. Sme presvedčení, že tu niet inej cesty, ako tej udržateľnej. Jedine toto určuje naše kroky z dlhodobého hľadiska. Neustále hľadáme nové výzvy a zároveň si užívame to, čo robíme. Takto inšpirujeme ostatných a ideme príkladom pre budúce generácie.“

Nejde o prázdne slová, aj naše skutky hovoria sami za seba. V roku 2018 sme repasovali takmer 30 000 počítačov, čím sme vrátili do obehu až 196 ton elektronických zariadení.

Ekologické a ešte aj lacnejšie? Ako?

Vo všeobecnosti musíme platiť za veci, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu viac, ako za tie tradičné „škodlivé“. V tomto prípade však môžeme spojiť príjemné s užitočným. Ak čítaš tento článok, patríš pravdepodobne medzi tých, ktorí sú často ochotní spraviť viac za správne rozhodnutie, ktoré je zlučiteľné so zachovaním životného prostredia.

Pri výbere repasovaných počítačov sa nemusíš starať o svoj rodinný rozpočet a ubezpečovať sa, že si urobil správne rozhodnutie. Repasované počítače a notebooky sú lacnejšie, ako úplne nové výrobky s rovnakými parametrami. Avšak zároveň sú aj omnoho kvalitnejšie, ako iné použité výrobky; často sú úplne nové, alebo dokonca nerozoznateľné od zariadení práve stiahnutých z výrobnej linky.

Čo ešte môžem urobiť pre ochranu Zeme?

V súčasnosti je čoraz bežnejšie pre spoločnosti, či už v obchode alebo v pohostinstve, používať ekologické obaly. Čo to znamená? Tašky, škatule alebo poháre sú vyrobené z recyklovateľných materiálov, takže po použití sa dajú znova využiť.

Pri kúpe repasovaného notebooku je vhodné zvoliť taký, pri ktorom sa v procese repasovania nepoužíva viac výplňového materiálu, ako je potrebné. Aj my u nás vo furbify sa snažíme o minimalizáciu výsledného odpadu z našej práce. S touto snahou sme v roku 2016 získali aj lukratívne ocenenie Príklad roka v udržateľnosti.

furbify team

Veľa môžeš urobiť aj tým, že si aj počítačové príslušenstvo vyberieš v súlade s ochranou životného prostredia. Napríklad si môžeš kúpiť tašku na notebook vyrobenú z recyklovaných materiálov, alebo si zaobstarať periférie, ktoré možno pripojiť k väčšine tvojich elektronických zariadení. Týmto rozhodnutím určite potešíš aj svoju peňaženku.

Ochrana planéty je jednoznačne povinnosťou každej ľudskej bytosti. Ak je aj pre teba rovnako dôležité, aby Zem bola ešte dlho obývateľnou, pomocou týchto zdanlivo jednoduchých riešení môžeš spraviť obrovský kus práce. Tvoje pravnúčatá si tak taktiež budú môcť užiť to, čo im príroda prináša, ako napríklad ranný spev vtákov, zelenajúce sa lesy a pestrosť druhov zvierat.
obnovené gamer počítače

Ekologický notebook alebo PC – uvažuješ nad ich kúpou?

Pozri si široký sortiment našich repasovaných výrobkov, ktoré sú nielenže za výhodnú cenu, ale aj vo vysokej kvalite. Nevieš, aký počítač bude pre teba najvhodnejší? V tom prípade ti odporúčame naše ďalšie blogové príspevky s detailnejšími informáciami na tému repasovaných počítačov.

Kategórie
Odporúčané články
Štítky