3 tipy ako zrýchliť notebook a PC

06. 08. 2019 15:14

Priznajme si, že existuje málo takých otravných vecí, ako spomalený notebook alebo počítač. Hlučný harddisk, dlhá doba načítania, preklikanie z jedného programu na druhý trvá večnosť... mohli by sme pokračovať donekonečna. V tomto krátkom príspevku sme pre teba zozbierali 3 tipy, pomocou ktorých môžeš ľahko (a za dostupnú cenu) vdýchnuť nový život staršiemu zariadeniu. Poďme na to!

1. Vymeň HDD za SSD!

Najvýraznejší a okamžitý nárast rýchlosti je možné dosiahnuť pomocou SSD disku. Blesková prenosová rýchlosť robí skoro zázraky aj so starším notebookom alebo PC, nakoľko SSD disk je oveľa rýchlejší ako klasický pevný disk (HDD). Čas prístupu k údajom na SSD disku je prakticky nulový, čo znamená citeľne rýchlejšie načítanie programov.

V prípade počítača je najlepším riešením, ak sa operačný systém spúšťa z primárneho zdroja, ktorým je SSD disk. Na ukladanie údajov však používame klasický HDD disk s väčšou úložnou kapacitou.

obnovené business notebooky

V porovnaní s klasickým HDD v solid state driveoch (SSD disk) nenájdeme pohyblivé časti, preto sú SSD disky nehlučné, neprehrievajú sa a ich spotreba je nižšia. Ich ďalšou výhodou oproti HDD je ich oveľa nižšia hmotnosť, čo v prípade notebooku je veľmi priaznivým parametrom pri jeho kúpe.

V našom e-shope si môžeš vybrať, či medzi SDD a HDD diskom vo svojom počítači. Môžeš si to zaškrtnúť na podstránke produktu, alebo si ho objednať zvlášť na podstránke komponentov


2. Zvýš kapacitu operačnej pamäte (RAM)!

V podstate ti pre väčšinu úloh stačí 4GB RAM modul. Ak však máš v prehliadači otvorených viac webstránok naraz, alebo na ňom púšťaš viacero programov naraz, môžeš rýchlo naraziť na jeho hranice. V týchto situáciách PC zareaguje zvyčajne tým, že sa citeľne spomalí, začne vypadávať obraz alebo zvuk. Týmto spôsobom jemne dáva najavo, že to už nezvláda...

Našťastie túto skutočnosť môžeš ľahko a rýchlo zmeniť, ak zvýšiš kapacitu operačnej pamäte. Pre optimálny výkon ti postačí 8GB RAM. V prípade takej pamäte pri bežnom užívaní môžeš mať bez problémov naraz zapnutý Windows 10, moderný antivírusový softvér a aj hry (ak máš správnu grafickú kartu). 16GB/32GB RAM potrebuješ jedine vtedy, ak používaš programy na editovanie (grafické softvéry, editácia videa) alebo chceš hrať náročnejšie PC hry.

Po čase však programom nebude stačiť ani táto kapacita, a preto sa po pár rokoch oplatí zainvestovať do ďalšieho upgradu. V súčasnosti je pre vykonanie väčšiny úloh najvhodnejšia pamäť 8 GB RAM.

V našom e-shope si môžeš vybrať, akú kapacitu operačnej pamäte zabudujme do tvojho počítača alebo notebooku. Môžeš si to zaškrtnúť na podstránke produktu alebo si ho objednať zvlášť na podstránke komponentov. 


3. Vyčisti svoj systém a počítač!

Ako zrýchliť svoj počítač a ešte k tomu zadarmo? Je to jednoduchšie, než si myslíš. Určite si to už počul mnohokrát. No väčšina z nás ignoruje toto jednoduché (a bezplatné!) pravidlo: Inštalovať by sa mali iba dôveryhodné a naozaj užitočné aplikácie, okrem toho by sa mal pravidelne kontrolovať zoznam nainštalovaných programov. Toto si môžeš ľahko pozrieť v zozname bežiacich programov. Niekoľko neuvážene nainštalovaných aplikácií, pluginov alebo doplnkov, ktoré bežia na pozadí, môžu totiž preťažiť kapacitu tvojho PC. (Určite si dobre pamätáš na „search bar“ doplnky prehliadačov...)

Ako zrýchliť internet v notebooku? Vyber si spoľahlivý a aktuálny antivírusový softvér, aby si sa mohol ľahko vyhnúť škodlivým aplikáciám, ktoré môžu spomaliť tvoj počítač. Podľa našich skúseností najefektívnejšie a energeticky najúspornejšie antivírusové systémy vyrába ESET.
Následne si zvoľ najnovší operačný systém (Windows 10), ktorý nezabudni pravidelne aktualizovať.

Pomocou týchto tipov môžeš výrazne zrýchliť výkon svojho notebooku alebo počítača a používať ho tak aj o niekoľko rokov dlhšie, než keby si tieto opatrenia neurobil. 

 

Naša ponuka:

Repasované notebooky  →
Repasované počítače
Repasované monitory

obnovené gamer počítače

Najlepšia cena/hodnota Najlepšia cena/hodnota Kvalita za rozumnú cenu!
Dvojročná záruka Dvojročná záruka Pre všetky naše repasované produkty
Záruka vrátenia peňazí Záruka vrátenia peňazí Vyskúšaj to na 30 dní!
Doručenie zdarma Doručenie zdarma Do 24 hodín!
Doručenie zdarma

Doručenie zdarma

Dvojročná záruka

Dvojročná záruka

Online splátky

Online splátky